Fot.: Jacek Smarz/ www.nowosci.pl

24 czerwca br. W kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu odbyła się msza, w trakcie której ks. Prałat Stanisław Kardasz oficjalnie pożegnał się z urzędem proboszczowskim.

Ksiądz Stanisław Kardasz był pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu. Funkcję pełnił przez 42lata.

W trakcie mszy, głos zabrał wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, który podkreślił ogromne zasługi ks. Kardasza w walce z ustrojem komunistycznym. Marszałek uhonorował księdza proboszcza medalem Senatu RP.

Ksiądz Stanisław Kardasz, urodził się 29 X 1936 w Gdyni. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie (1960) i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierunek historia (1968). uczestnik wypraw wysokogórskich na Noszak, Mt. Everest (pierwsze w historii wejście zimowe) i Annapurnę, podczas których odprawiał msze św. na wysokości 7 tys. m; organizator wypraw w góry Atlas i Andy peruwiańskie, w których sam nie uczestniczył z powodu odmowy wydania paszportu.

Od 1980r.Ksiądz Stanisław Kardasz działał w toruńskim KiK. W latach 1982-1989 organizator Mszy za Ojczyznę, niezależnych wykładów, spektakli teatralnych, kina domowego, punktu rozdziału leków zagranicznych, patronował toruńskim uroczystościom kościelnym po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Współzałożyciel Społecznego Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka.

Ks. prałat pozostanie w parafii, ale nie będzie już pełnił funkcji proboszcza. Jednak nadal będzie w Kurii pełnił funkcję Diecezjalnego Konserwatora Zabytków i duszpasterza policji.

Nowym proboszczem w parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej będzie ks. kanonik dr Dariusz Żurański.